1.Doğa arama ve kurtarma tatbikatı yoğun bir katılımla Ankara’da gerçekleşti

0
7

Tamga Uluslararası Arama ve Kurtarma (tamgakut) 1.doğa arama kurtarma eğitim ve tatbikat çalışmasını geniş katılım ile Ankara’da gerçekleştirmiştir.

3 Mayısı 2018 yılında Genel merkezi Ankara’da bulunan “TAMGAKUT” Genel Başkan Yağız Kızılkaya tarafından kurularak, faaliyet çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’nin her bölgesi ve illerinden olmak üzere örgütlenen yardım derneği birçok misyonu bünyesinde barındırarak yola çıkmıştır.

Üstlendikleri  misyon arasında en önemli çalışmalarından birisi de  Türk Dünyası,  Turan Coğrafyası  ve geleceğe miras bırakmak amacı ile  Kurucu Genel Başkan Yağız Kızılkaya  tarafından çalıştaya  alınan, Hava, deniz ve kara koşullarında meydana gelen doğal afet olaylarında kaybolma ve kaza, deprem, sel gibi  büyük kazalarda yardım elidir. Tamamen gönüllü olarak oluşturulan yapılanma,  amatör bir çalışma ve profesyonel bir yaklaşım ile doğal afet kazazedelerinin yaralarını sarmaktır.

Yurdun dört bir köşesinde meydana gelen afetlerde,  kısa sürede hızlı adımlarla  zor durumda olanların can ve mal güvenliğini kurtarmak için olay yerine ulaşmak dolayısı ile en uygun koşulları en hızlı bir sürede yaratarak,  doğru arama-kurtarma çalışması yapmaktır.

Kazazedelere temel ilk yardım desteğini sağlamak güvenli bölgelere  nakillerini sağlamak, can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacı ile  yapmış oldukları yerel  toplantılardan genel toplantılara çıkaran dernek,  Ankara’da ilk toplantısını yaparak  misyonun birinci basamağını tamamlamış  oldu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl temsilcileri ile gerçekleşen tatbikata yoğun katılım sağlanmıştır. Yoğun katılımın görüldüğü tatbikatın amacı afetzedelerin yaralarını sarmada izlenen yol ve uygulanacak yolun kamuoyu bilinçlendirilmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here